LABĀS UN SLIKTĀS ĶIMIKĀLIJAS
Apstrāde ar ķimikālijām, kas sniedz noteiktas īpašības gala produktam, sākotnēji var izklausīties kā kaut kas, no kā vajadzētu izvairīties. Taču aizsardzība pret ķimikālijām vai auduma īpašības, kas pasargā no liesmām, ir nopietns jautājums, kas nozīmē, ka mums situācijai jāpieiet mazliet citādāk.
Apstrāde ar ķimikālijām, kas sniedz noteiktas īpašības gala produktam, sākotnēji var izklausīties kā kaut kas, no kā vajadzētu izvairīties. Taču aizsardzība pret ķimikālijām vai auduma īpašības, kas pasargā no liesmām, ir nopietns jautājums, kas nozīmē, ka mums situācijai jāpieiet mazliet citādāk.
Perfluoralkilsavienojumi (PFAS) – fluorūdeņraži
Blåkläder apstrādā apģērbu ar ķīmiskām vielām, lai piešķirtu mūsu produktiem ūdeni, netīrumus, eļļu un dažos gadījumos arī šķidro ķimikāliju atgrūdošas īpašības. Aizsardzības īpašības, kas tiek piešķirtas, apstrādājot apģērbus ar fluorūdeņražiem, nevar tikt nodrošinātas ar citiem paņēmieniem, tāpēc šobrīd nav iespējams atteikties no šīm vielām. Taču Blåkläder izmanto šo virsmas apstrādi tikai absolūtas nepieciešamības gadījumos un vismazākajā iespējamajā koncentrācijā. Mēs cenšamies atrast alternatīvu fluorūdeņražiem un izmantosim tādu, tiklīdz būs pieejama reāla alternatīva.
Aizsardzība pret liesmām
Celulozes šķiedras tiek apstrādātas ar ķimikālijām, kas novērš uzliesmošanu, piemēram, fosforu, un padara šķiedras noturīgas pret liesmām. Alternatīva vielām ar īpašībām, kas pasargā no liesmām, ir izmantot šķiedras ar dabīgu aizsardzību pret liesmām. Tā kā katram aizsardzības veidam pret liesmām ir atšķirīgas priekšrocības, Blåkläder piedāvā kolekcijas ar abiem variantiem. Ķīmisko vielu nodrošinātā aizsardzība pret liesmām šobrīd ir ļoti efektīva, un faktiski nepieciešams ļoti neliels aktīvās vielas daudzums. Tiklīdz viela ir uzklāta materiālam, tās iedarbība uz celulozes šķiedrām ir ilgstoša, un tā nemazinās mazgāšanas vai valkāšanas laikā.
Oeko-Tex – lietotāja drošība
Gandrīz visi Blåkläder produktu materiāli un sastāvdaļas atbilst Oeko-Tex 100 standarta 2. klasei, kas nozīmē, ka produkti ir droši valkāšanai ciešā saskarē ar ādu. Izņēmumi tiek pieļauti tikai tad, ja tehniskie aspekti nepieļauj citu iespēju. Gala apģērba valkātājs novērtēs faktu, ka materiāls nesatur kaitīgas vielas. Tas, ka apģērbs nesatur bīstamas ķimikālijas, ir labi visiem, kuri strādā ar piegādes ķēdes materiāliem un produktiem.
Aizliegtās vielas
Rīks, kas tiek izmantots, lai informētu par nepieciešamajiem ķimikāliju ierobežojumiem un aizliegumiem ražošanas procesā un produktu sastāvā, ir Blåkläder aizliegto vielu saraksts (RSL). Vielu saraksts ir veidots saskaņā ar Eiropas tiesību aktiem. Visiem Blåkläder piegādātājiem jāievēro visas piemērojamās Eiropas ķimikāliju regulas, kā arī obligāti jāievēro RSL.
Šis saraksts veidots saskaņā ar RISE ķīmisko vielu rokasgrāmatu un vispārējiem secinājumiem par pieņemamiem un ieviešamiem ierobežojumu līmeņiem, kurus pieņēmuši RISE ķīmiķi un Chemical Group dalībnieki. Blåkläder ir divu Zviedrijas partnerorganizāciju dalībnieks, kuru galvenais mērķis ir uzraudzīt ar tekstila un ādas izstrādājumu nozari saistīto ķīmisko vielu pētījumus un attīstību. Šīs organizācijas ir Swerea IVF’s Chemical Group un Zviedrijas tekstila importētāju organizācija. Visiem Blåkläder piegādātājiem jāievēro Blåkläder piegādātāju vadlīnijas, kas ietver Blåkläder RSL.