KOKVILNA NO ILGTSPĒJĪGIEM AVOTIEM
Gandrīz 40% mūsu apģērbu šķiedru ir kokvilna, kas padara to par Blåkläder svarīgāko materiālu. Šīs šķiedras tiek izmantotas lielākajā daļā darba apģērbu un aizsargapģērbu. Šie apģērbi izstrādāti profesionāļiem, t.i. tie ir ārkārtīgi izturīgi un ilgmūžīgi. Kokvilna ir gan izturīga, gan komfortabla valkāšanai, tādēļ tā ir ideāli piemērota darba apģērbiem un aizsargapģērbiem. Taču kokvilnas ražošana nav absolūti nekaitīga. Paturot to prātā, 2017. gadā mēs izlēmām pievienoties BCI, lai atbalstītu ilgtspējīgākus kokvilnas ražošanas veidus. Mēs stingri ticam, ka atkarībā no tā, kā kokvilna tiek ražota, tā var būt daudz ilgtspējīgāka izejviela.
BLÅKLÄDER LEPOJAS BŪT PAR BETTER COTTON INITIATIVE (LABĀKAS KOKVILNAS INICIATĪVA) DALĪBNIEKU
Labākas kokvilnas iniciatīva (BCI) ir bezpeļņas organizācija, kas dibināta 2005. gadā un kas strādā pie plašu izmaiņu ieviešanas kokvilnas ražošanas nozarē, palīdzot kokvilnas audzētājiem pāriet no tradicionālajām lauksaimniecības metodēm uz sociāli atbildīgākām un ilgtspējīgākām.
BCI dalībnieku ražotā kokvilna ir ilgtspējīgāka nekā tradicionāli ražotā kokvilna, jo lauksaimnieki saņem apmācības par to, kā izmantot ūdens resursus un samazināt izmantoto mēslojuma un pesticīdu daudzumu. Tādējādi lauksaimnieki ir pakļauti mazākam ķimikāliju daudzumam, kas nodrošina labāku darba vidi, samazina ietekmi uz apkārtējo vidi un ļauj ietaupīt naudu. Lauksaimniekiem tiek nodrošinātas apmācības arī par sociālajiem jautājumiem, piemēram, dzimumu līdztiesību. BCI palīdz lauksaimniekiem audzēt kokvilnu veidā, kas samazina ietekmi uz vietējo vidi, vienlaikus uzlabojot viņu pašu dzīves līmeni. Organiskā kokvilna vairāku iemeslu dēļ ir vislabākā izvēle, taču, tā kā pāreja uz organiskās kokvilnas lauksaimniecību ir ļoti dārga, šobrīd tā ir nepieejama lielākajai daļai nabadzīgāko sīksaimnieku visā pasaulē. BCI, savukārt, katram individuālajam kokvilnas audzētājam palīdz spert soli pareizajā virzienā. Taču, ja šie soļi tiek sperti kopā, tie sniedz plašu, visaptverošu uzlabojumu pasaules kokvilnas audzēšanas nozarei. Ilgtermiņā organiskai audzēšanai, protams, jābūt visu lauksaimnieku mērķim, taču ceļš uz to ir garš. BCI piedāvā iespējamo rīcības plānu šī mērķa sasniegšanai, tādu, kas der ikvienam – soli pa solim.
Saskaņā ar BCI audzētā kokvilna tiek iegūta caur Mass Balance sistēmu. Šādu kokvilnu nav iespējams fiziski noteikt gala produktā. Tas nozīmē, ka kokvilna tās ceļā no audzētāja līdz ražotnei netiek glabāta atsevišķi. Gluži pretēji, tā veido daļu no kopējās sistēmas, kas veicina ilgtspējīgāku kokvilnas audzēšanu un ātrāku pāreju uz ilgtspējīgākas kokvilnas audzēšanu.
Mēs esam apņēmušies nodrošināt, ka 80% mūsu kokvilnas līdz 2020. gadam tiek audzēta atbilstoši BCI. BCI cenšas palīdzēt pieciem miljoniem audzētāju līdz 2020. gada beigām pāriet uz gudrākām audzēšanas metodēm, kas sastāda 30% no pasaules kokvilnas ražošanas apjoma. Tas no globālās perspektīvas būtiski mainīs kokvilnas audzēšanu un vidi. Blåkläder mērķis ir, sākot ar 2020. gadu, nodrošināt, ka 80% no iegādātās kokvilnas ir audzēta atbilstoši BCI. Ar laiku šis procents būs vēl lielāks.
Vairāk par BCI darbību ilgtspējīgas kokvilnas audzēšanā varat izlasīt šeit https://bettercotton.org/